Şanlıurfa Sıra Geceleri

Geleneksel müzik ve eğlence etkinliği Sıra Geceleri, Türk kültürünün önemli bir parçasıdır. Özellikle Şanlıurfa bölgesinde halk tarafından çok sevilir. Türk müziğinin, kültürünün ve halk oyunlarının bir arada olduğu Şanlıurfa sıra geceleri ziyaretçileri için eğlenceli bir etkinliktir. Sıra gecesi, birçok halk sanatçılıları ve müzisyenleri tarafından yönetilir. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eden sıra gecelerinde konuklar yiyeceklerin ve içeceklerin arasında Türk halk müziği eserlerine eşlik eder. Konuklar yiyeceklerin ve içeceklerin arasında Türk halk müziği eserlerine eşlik eder. Ayrıca, turizm açısından şehre büyük bir katkısı vardır. Türk mutfağının geleneksel yemeklerini, müziklerini ve dans gösterilerini keşfetmek isteyen konuklar için güzel bir fırsat sunar.

Şanlıurfa Sıra Gecesi Nedir?

Sıra gecesi eskiden insanların buluştuğu, birlik ve beraberliğin önemli olduğu, müzik eşliğinde dertlerin ve sevinçlerin paylaşıldığı yerdir. Günümüzde bu etkinlik hala devam etmektedir. Şanlıurfa’da sıra gecesi, halk ile özdeşleşen bir kültürdür. Şanlıurfa kültürünün bir parçası olan sıra gecesinde yer alan sıra kelimesinin kullanılmasının asıl nedeni gecelerin sırayla herkesin evinde yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Konuklar genellikle saz eşliğinde ilahi, mâni, türkü, halk müziği gibi Türk kültürünü icra eder. Sıra gecelerine birçok insan katılır ve bu sabaha kadar sürebilir. Konuklar şarkılar söyler, hikayeler anlatır, sohbetler eder, geleneksel Şanlıurfa yemeklerinin ve tatlılarının müzik eşliğinde tadını çıkartır. Şanlıurfa sıra geceleri, kültürel kimliğe önemli bir katkı sağlamakla birlikte Şanlıurfa yöresinin kültürünün korunmasına ve geleneklerin devam etmesine yardımcı olur. Ayrıca, sıra geceleri toplumsal dayanışmayı artırarak, insanların sosyal bağlarını güçlendirir.

Sıra Gecelerinin Şanlıurfa Kültüründeki Yeri Nedir?

Sıra geceleri, Şanlıurfa kültürünün önemli bir parçasıdır. Şehrin tarihi unsurlarına, kültürel dokusuna katkı sağlar. Şanlıurfa’nın tarihi ve kültürel zenginlikleri turistler için önemli bir çekim faktörüdür. Turizm potansiyeline sıra geceleri, zenginlik katmaktadır. Yerli ve yabancı turistler sıra gecelerine katılarak, Şanlıurfa kültürünü daha yakından tanıma fırsatı elde ederler.

Sıra geceleri acıyı, kederi, sevinci, mutluluğu paylaşmaktır. Şanlıurfa’da müziğin gelişmesinin en büyük sebebi sıra geceleridir. Bunun nedeni ise sıra geceleri müziğin öğretildiği ve icra edildiği etkinliktir. Aynı zamanda Şanlıurfa kültüründe sıra gecelerine gençlerin katılması önemlidir. Cemaatle oturup kalkmayı, gelenek ve göreneklerini, yeri geldiği zaman konuşup yeri geldiğinde dinlemesini bilmeyi, büyüklerine saygıyı öğrenir. Bu yönleriyle sıra geceleri sadece eğlenceli bir etkinlik değil aynı zamanda gençler için iyi ahlak kurallarını öğrenebileceği bir okuldur.

Şanlıurfa Sıra Gecelerinde Oynanan Oyunlar Nelerdir?

Sıra gecesi denildiği zaman akla ilk gelen müzikler eşliğinde sohbet edilip eğlenilen bir gece olduğu düşünülür. Halbuki müzik sadece sıra gecelerinin bir bölümünü kapsar. Sıra gecelerinin sosyal, kültürel özelliğinin yanında oyun yönü de bulunur. Bu oyunlar Şanlıurfa kültürünün bir parçasıdır.
Şanlıurfa’ya ait geleneksel oyunların başında ‘’Tolaka’’ ve ‘’Yüzük Fincan’’ oyunu gelir. Bunların dışında tavla, dama, iskambil oyunları da oynanır.

Tolaka oyunu, en az 5 ya da 6 kişiyle oynanan bir oyundur. Bu oyunun oynanabilmesi için bir adet bozuk para veya yüzük gerekir. Oyunda ceza alan oyuncunun eline vurmak için; kemer, havlu veya atkı kullanılır. ‘’Tolaka’’ adı bu ceza aletinden gelir. Oturan oyuncular ellerini birleştirerek ileri uzatır. Ebe, elindeki yüzüğü tüm oyuncuların ellerinin içine bırakır gibi yapar ve bu işi birkaç defa tekrarlar.

Saklanacak olan yüzüğü, kimseye belli etmeden bir oyuncunun eline bırakır. Elinde yüzük bulunan kişi hiç belli etmez. Oyunda ebe olan kişinin soru sorduğu kişi saklanan yüzüğün kimde olduğunu bilirse, ebenin eline tolaka ile vurduktan sonra kendisi ebe olur. Ebenin sorduğu oyuncu paranın kimde olduğunu bilmezse, bu defa ebe yüzüğün saklı olduğu oyuncunun söylediği kadar tolakayı oyuncuya vurur. Oyun bu şekilde devam eder.

Yüzük Fincan oyunu için en az 5-10 fincan ve bir yüzük gerekir. İki gruba ayrılan oyuncular arasından bir grup tepsiyi alır ve fincanının içine gizli bir şekilde yüzüğü saklar. Karşı grupta bulunan oyuncuların, tepside ters dizili şekilde duran fincanların altındaki yüzüğü bulabilmesi oyunun temelidir. İkinci grup, aralarında tartışarak, yüzüğün hangi fincanda olduğu bulmaya çalışır. İkinci grup arasından bir temsilci seçilir. Temsilci, ellerini fincanların üzerinde gezdirirken, birinci grup oyuncuların yüzlerine bakar ve yüzüğün hangisinde olduğunu anlamaya çalışır. Temsilci, fincanları kaldırırken ‘’dolu’’ der ve yüzüğü bulursa grubuna 10 puan kazandırır. Yüzüğü saklama sırası kendi grubuna geçer. Ama ‘’boş’’ dediği fincanları kaldırırken yüzüğü bulursa, kaldırdığı fincan kadar sayı kazanır. Tepsiyi hazırlayan gruba da kaldırılmayan fincanların sayısı kadar sayı verilir. Oyun bu şekilde devam eder.

Şanlıurfa Sıra Gecelerinin Başrolü Çiğ Köfte Nasıl Yapılır?

Çiğ köfte, sıra gecelerinin vazgeçilmezi arasındadır. İyi bir çiğ köfte yoğurmak maharettir. Her sıra gecesinin köfte yoğuranı bellidir. Sıra gecesinde sohbet ve müzik faslı biterken, köfteyi yoğuracak kişi köfteyi yoğurmak için kalkar.

Şanlıurfa çiğ köfte, lezzeti ve yöresel malzemeleriyle Türk mutfağının önemli bir yemeğidir. Esmer bulgur, salça, soğan, sarımsak, iyice çekilmiş kıyma, domates, isot, pul biber, kimyon, karabiber, tuz ve ayçiçek yağı Şanlıurfa çiğ köftenin malzemelerini oluşturur. Çiğ köfteyi hazırlamak için, derin bir tepsiye soğan ve sarımsak konulur. Üzerine salça ve isot ilave edilir. Hazırlanan karışıma azar azar bulgur ve rendelenmiş domates ilave edilir. Bulgurların yumuşaması için yoğurulurken iki üç tane buz eklenir. Karışım iyice yoğurulduktan sonra kıyma eklenir ve buz ile karışıma yedirilir. Yumuşayan harca maydanoz, taze soğan ve baharatlar eklenir. Son olarak çiğ köfteye parmaklar ile şekil verilir. Limon, nar ekşisi ve marul ile servis edilir.

Şanlıurfa Sıra Gecesi Türküleri Nelerdir?

Sıra gecesinde genellikle Şanlıurfa yöresine ait türküler söylenir. Şanlıurfa sıra gecesi türküleri arasında şunlar yer alır:

 • Urfalıyam Ezelden
 • Dardayım
 • Delalım
 • Nemrud’un Kızı
 • Dağlar Duman Böyle
 • Urfa’ya Paşa Geldi
 • Urfa’nın Etrafı Dumanlı Dağlar
 • Yeşil Ördek Gibi Daldım Göllere
 • Mevlam Birçok Dert Vermiş
 • Urfa Sana Küsmüş
 • Yan Bağlama
 • Balıklı Göl
 • Ağlama Yar Ağlama

 • Şanlıurfa Sıra Gecesi Mekanları Hangileridir?

  Şanlıurfa sıra gecesi mekanları arasında birkaç yer ön plana çıkmaktadır. Bu mekanlar hem otel hem de turistik sıra gecesi düzenleyen restoranlardan oluşur. Şanlıurfa’da sıra gecesi yapan yerler arasında ilk sırada Kosifler Group Turizm Yatırımları Hilton Garden Inn Şanlıurfa oteli gelmektedir. Kosifler Group Turizm Yatırımları Hilton Garden Inn Şanlıurfa, şehrin merkezinde yer alan, konforlu konaklama imkanları sunmanın yanında sıra gecesi gibi geleneksel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin kültürünü ve geleneklerini misafirlerine yansıtan Şanlıurfa otelleri arasında şehrin en iyi sıra gecesi etkinliklerini düzenler. Ayrıca, Türk yemeklerini ve yöresel lezzetlerini güler yüzlü personelleri ile birlikte ikram eden Kosifler Group Turizm Yatırımları Hilton Garden Inn Şanlıurfa, sıra gecelerinde misafirlerinden tam not almaktadır.