Kütahya’da Gezilecek Yerler

Tarihi ve doğal güzellikleri başta olmak üzere, zengin kültürel değerleri ile adından söz edilen Kütahya, müzeleri, porseleni, çinileri, vadileri, kaplıcaları ve peri bacaları ile her yıl pek çok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Kütahya, birçok tarihi izlere, doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, sağlık turizmi açısından Türkiye’nin en önemli şehirleri arasındadır.

Kütahya tarihi boyunca Hititler, Frigler, Romalılar, Selçuklular, Germiyanoğluları, Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Kütahya, Dumlupınar Savaşı ve Türk tarihinin en büyük savaşlarından biri olan Kurtuluş Savaşı’nın izlerini taşıyan bir şehirdir.

Kütahya’da tarihi ve kültürel değerleri keşfederken tatilinizi daha konforlu ve keyifli hali getirmek amacıyla Kütahya otelleri arasından lüks hizmet kalitesi ve konfor ile ön plana çıkan Kosifler Group Turizm Yatırımları Hilton Garden Inn Kütahya’da konaklayabilirsiniz. Kütahya’nın merkezinde bulunan Kosifler Group Turizm Yatırımları Hilton Garden Inn, konforlu konaklama imkanları ve kaliteli hizmetleri ile konuklarına unutulmaz deneyimler sunmaktadır.

Kütahya Kaplıcaları

Kütahya şehri termal turizm açısından zengin bir bölgedir. Romalılardan bu yana kullanılan kaplıcalar, romatizma hastalıkları, bel ağrıları, eklem hastalıkları, yumuşak doku hastalıkları, ortopedik rahatsızlıklar gibi hastalıkların tedavisinde yüksek mineral içerikleriyle sağlık açısından faydalıdır. Kaplıcaların çamur banyosu, termal havuzu, masaj gibi hizmetleri de bulunur.

Kütahya kaplıcaları, sağlık ve termal turizm açısında oldukça önemli bir yere sahiptir. Ziyaretçilerine doğal güzelliklerinin yanında konforlu bir tatil imkânı sunmaktadır. Ayrıca, günübirlik gelen ziyaretçiler için termal havuzlar ve hamamlar da bulunur.

Aizanoi Antik Kenti

Aizanoi Antik Kenti, Çavdarhisar ilçesinde yer alan en önemli kenttir. Aizanoi Antik Kenti, Frigya’ya bağlı, Aizanitislerin ana yerleşim merkezidir. Şehrin en önemli dinsel yapısı olarak bilinen Zeus Tapınağında yapılan kazılarda, MÖ 3000 yıllarına ait yerleşim kanıtları bulunmuştur. Günümüze kadar çok iyi korunmuş birçok kalıntı içermektedir.

Aizanoi Antik Kenti’nin en önemli yapısı 20.000 kişilik tiyatrosudur. Ayrıca, antik hamam, su yolu, çeşme ve stadyum gibi birçok yapısı da bulunur. Aizanoi Antik Kenti, 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir. Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle mutlaka görülmesi gereken yerdir.

Kütahya Arkeoloji Müzesi

Ulu Camii yanındaki Vacidiye Medresesi Kütahya Arkeoloji Müzesi haline getirilmiştir. Medrese, 1314 yılında, Germiyanoğlu beylerinden biri olan Umur Bin Savcı tarafından yapılmıştır. Kesme taştan inşa edilen medrese, Selçuklu mimarisi özelliklerini taşır. Müzede birçok antik döneme ait eserler teşhir edilmektedir.

Müzede, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerine ait mozaikler, heykeller ve seramikler bulunmaktadır. Müzenin en önemli eserleri arasında Aizanoi Antik Kenti’nden çıkarılan Zeus Heykelidir. Kütahya bölgesinin tarihi ve kültürel eserlerini yansıtan önemli bir müzedir. Yılın her döneminde ziyaretçilerine açıktır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzesi, Dumlupınar ilçesinde bulunan, Kurtuluş Savaşı’nın geçtiği topraklar üzerinde Kütahya’nın düşman işgalinden kurtuluşunu, Kurtuluş Savaşı’nı anısına yaptırılmıştır.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesinde, o döneme ait çeşitli silahlar, mermiler, bombalar, kılıçlar, fotoğraflar, telsizler, belgeler, araç ve gereçler sergilenmektedir.

Kütahya Kalesi

Halk arasında Hisar olarak da bilinen Kütahya Kalesi, şehrin simgesi haline gelmiştir. MS. 5. yüzyılda Bizans döneminde inşa edilmiştir. Kütahya Kalesi, Selçuklu, Germiyanoğluları ve Osmanlı gibi birçok dönemde kullanılmıştır.

Kütahya Kalesi’nde çeşme, mescit, döner gazino ve kır kahvesi bulunmaktadır. Kale, tarih ve doğanın birleşiminin muhteşem etkisiyle Kütahya manzarasının görülebileceği şehre hâkim bir tepede bulunur. Kale, havadan bakıldığında yüzük görünümündedir. Etrafının kayalarla çevrili olması, savunma amaçlı yapıldığının kanıtıdır. Ziyaretçiler için tarihi bir yapı olan Kütahya Kalesi, doğal güzelliklerinin de keyfini çıkarabilecekleri eşsiz bir yerdir.

Çini Müzesi

Çini Müzesi, Germiyanoğlu Beyi II. Yakup Çelebi tarafından 1411 yılında yaptırılan külliyenin imaret ve türbe bölümü, Çini Müzesi olarak restore edilmiştir. Türbe bölümünde II. Yakup Bey’in çinili sandukası yer almaktadır. Müzede, 14. yüzyıldan günümüze kadar üretilen çini eserleri, kitabeleri, vazoları ve tabakları sergilenmektedir. Müzenin en önemli eseri olarak girişte, II. Yakup Çelebi’ye ait dünyanın en büyük ikinci taş kitabesi yer almaktadır. Gök Şadırvan ismi olarak da bilinen müzede, 1766 yılında kalfalar ve ustalar arasında imzalanan ‘İlk Toplu İş Sözleşmesi’nin metinleri bulunmaktadır.

Kütahya Ulu Cami

Kütahya Ulu Cami, Yıldırım Bayezid zamanında yapılmaya başlanmış ancak Ankara Savaşı’nda Timur’un esiri olduğundan dolayı yapımı 1401’de tamamlamıştır. Kütahya Ulu Cami, Kütahya’nın en büyük camisidir. Mimar Sinan tarafından tamir edilmiş ve II. Abdülhamid Han tarafından onarım görmüş ve son şeklini almıştır. Cami, Osmanlı döneminin en güzel örneğidir. Caminin iç kısmı oldukça geniştir. İki kubbe ve yanlarında yarım kubbeler ile örtülüdür. Caminin mihrabı, çini panolarla süslenmiştir.

Dumlupınar Şehitliği

Dumlupınar Şehitliği, Kurtuluş Savaşı boyunca tüm cephelerde ve illerde şehit düşen Mehmetçiğin anısına 1992 yılında yapılmıştır. Dumlupınar Şehitliği, 500 kişilik sembolik şehit mezarları ve kitabelerinden, Millî Mücadelenin üç büyük komutanı olan Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak adına Üç Komutan Anıtından, Millî Mücadele döneminde şehit olan sivil vatandaşları simgeleyen Milisler Anıtından, süngüsünü takmış hazır vaziyette bekleyen Mehmetçiği sembolize eden Mehmetçik Anıtından, Çetmili Kara Ali Çavuş ve oğlu Mehmet Onbaşı’nın Şehit Baba- Oğul Anıtından oluşan bir şehitliktir.

Hayme Ana Türbesi

Hayme Ana, Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin ninesi, Ertuğrul Gazi’nin ise annesidir. Oğuzların Bozok Kolu’nun Kayı Boyu’na ait bir Türkmen kızıdır. Ankara’nın batısındaki Haymana platosu ve ilçesi ismini Hayme Ana’dan almıştır.

Osmanlının beylik döneminde devlet idaresini eline almasından dolayı kuruluş döneminde hayati rolü sebebiyle ‘’Devlet Ana’’ olarak da anılmıştır. Osmanlı padişahı II. Abdülhamit Hayme Ana’nın kabrini bularak günümüzdeki türbeyi yaptırmıştır.

Frig Vadisi

Frig Vadisi, Frigyalıların kayalara evler, kaleler ve anıtlar oluşturulduğu bir medeniyettir. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Frig Vadisi, başta Frigler olmak üzere Lidyalılar, Romalılar ve Bizanslılar gibi birçok egemen topluluklara ev sahipliği yapmıştır. Bölgeden en çok iz bırakan Frigler olduğu için Frig Vadisi olarak anılmaktadır. Frigler, kralları Midas döneminde siyasal üstünlükler elde edip, güçlü bir devlet olmuşlardır. Frig Vadisi, doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri ile keşfedilmeye değer bir bölgedir.

Yeniköy Peri Bacaları

Yeniköy Peri Bacaları, Kütahya ilçelerinden biri olan Simav’da bulunmaktadır. Peribacaları Kapadokya’daki peri bacaları ile aynı özelliklere sahiptir. Doğal güzellikleri ile peri bacaları, vadilerin yamaçlarından inen suların aşındırmasıyla oluşmuştur. Peri bacalarının gövdesi yumuşak, üst kısmı ise aşınması zor kayalardan oluşmaktadır. Yeniköy Peri Bacaları, doğal bir oluşumdur. Yıllar içerisinde su ve rüzgâr gibi etkenlerin etkisiyle aşınarak oluşmuştur.