Konya’da Gezilecek Yerler

Konya, Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde yer alan, Selçuklu dönemine kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip, kültürel zenginlikler ile dolu, inanç ve kültür turizminin en önemli kentidir. Geleneksel kültürü, zengin tarihi, doğal güzellikleri ile ilham verici bir tatil deneyimi için benzersiz bir şehirdir.

Konya’da eşsiz deneyimlerle dolu bir tatil geçirmek için birçok yer bulunur. Arkeologların göz bebeği Çatalhöyük, her yıl birçok turist tarafından ziyaret edilen Mevlâna Türbesi, Osmanlı’nın son döneminin en güzel camilerinden biri olan Aziziye Cami, doğal güzellikleri keşfedebileceğiniz Beyşehir Gölü gibi birçok tarihi ve kültürel yapıları bulunan Konya’ya keyif dolu bir tatil için rotanızı oluşturabilirsiniz.

İyi bir konaklama, tatilin keyifli ve konforlu bir şekilde başlaması için oldukça önemlidir. Kosifler Group Turizm Yatırımları bünyesinde bulunan Hilton Garden Inn Konya oteli, birçok eşsiz hikayeleri keşfetmek, huzurlu bir tatil geçirmek için ideal bir konaklama seçeneğidir. Konya otelleri arasında şehrin merkezinde bulunan Kosifler Group Turizm Yatırımları Hilton Garden Inn Konya, türbelere, müzelere, medreselere yakın konumdadır. Kosifler Group Turizm Yatırımları Hilton Garden Inn Konya otelinde konaklama süreciniz boyunca Konya’nın her bir tarafını keşfedebilir, Konya’nın doğal güzellikleri ile iç içe olabilirsiniz.

Nasreddin Hoca Türbesi

Nasrettin Hoca, 13. yüzyılda yaşamış, derviş, filozof, ünlü mizah karakteridir. Nasreddin Hoca Türbesi, efsanevi bir halk figürü olarak saygı gören Nasreddin Hoca’ya adanmıştır. Nesiller boyu aktarılan bilge öğütleri ve komik fıkraları günümüzde hala değerini korumaktadır. Türbe, Akşehir ilçesinde yer almaktadır.

Nasreddin Hoca, Türk kültürü ve edebiyatında ikonik bir figürdür. Türbenin önünde Nasreddin Hocanın gülümseyen bir heykeli bulunur. Yılın her zamanı açık olan bu türbe, ziyaretçiler için düzenlenen Akşehir Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Haftasına ev sahipliği yapmaktadır. Nasrettin Hoca Türbesinin hemen yanında bulunan kültür merkezi, onun hayatı hakkında ziyaretçilere bilgi sunmaktadır.

Mevlâna Türbesi

Mevlâna Türbesi Konya’nın şehir merkezinde bulunur. Mevlâna Celaleddin-i Rumi’nin türbesidir. Mevlâna Celaleddin-i Rumi 13. yüzyılda yaşamış düşünür, şair ve öğretmendir. Mevlâna, İslam tasavvuf geleneğinin önemli bir figürüdür. Mevlâna’nın ölümünün üzerini Mevlevi tarikatı kurulmuştur. Mevlevilik sema adı verilen dansları ve ilahileri ile tanınan bir tarikattır.

Mevlâna Türbesi aynı zamanda Mevlâna Müzesi olarak da bilinir. Türbe, Osmanlı döneminde inşa edilmiş ve özgün tasarımı ile her zaman ziyaretçilerini büyülemiştir. Türbe, İslam mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Yüksek duvarlar ve üstündeki ay kalıplı taş kubbelerden oluşmuştur. Konya’nın en önemli tarihi mekânı olan Mevlâna Türbesi, her yıl yüzbinlerce insan tarafından ziyaret edilir.

Karatay Medresesi

Karatay Medresesi, tarih boyunca pek çok önemli medeniyete ev sahipliği yapmış, Konya’nın en büyük medreselerinden biri olarak kabul edilir. 13. Yüzyılda Selçuklu Sultanı II.İzzeddin Keykâvus zamanında Emir Celâleddin Karatay tarafından yaptırılmıştır. Karatay Medresesi, Selçuklu mimarisine sahip süslemeleri ile ziyaretçilerinin dikkatini çekmektedir. Medresenin içerisinde birçok sınıf bulunmaktadır. Bu medrese, hadis, fıkıh, tasavvuf, ahlak, edebiyat, tarih gibi konularda ders verilmek amacıyla kullanılmıştır. Karatay Medresesi, Türk kültürünün önemli bir parçası olarak sürekli korunmaktadır. Günümüzde müze olarak kullanılan medresede Selçuklu ve Osmanlı döneminden eserler sergilenmektedir.

Konya Arkeoloji Müzesi

Konya Arkeoloji Müzesi, Konya şehrinin hem tarihi dokusunu hem de kültürel mimarisini korumak ve ziyaretçilere sergilemek için kurulmuştur. Müze kapsamlı bir arkeolojik koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Müze içerisinde, cam, bronz, demirden üretilen eser, tarihi yapıtlar, heykeller ve mimari öğeler bulunmaktadır.

Konya Arkeoloji Müzesi, Türkiye’nin en büyük arkeoloji müzelerinden biridir. Üç kattan oluşan bu tarihi öğelerle dolu müzede ayrıca Mevlana’ya ait önemli eserler de bulunmaktadır. Müze, ziyaretçilerin ilgi odağı olmakla birlikte, Konya’nın tarihini keşfetmek için kapsamlı bir yerdir.

Konya Bilim Merkezi

Konya Bilim Merkezi, uluslararası bir bilim ve teknoloji müzesidir. Müze, kültürel, bilimsel ve teknolojik faaliyetlere olan ilgiyi desteklemek amacıyla hizmet vermektedir. Çağdaş teknoloji ile ilgili çalışmalara ev sahipliği yapmakta olan müze, her yaşa hitap etmektedir.

Konya Bilim Merkezi, modern bir bilim müzesidir. Konya’da bilimin tanıtımı, öğrenilmesi ve geliştirilmesi için kurulmuştur. Müze, ziyaretçilerinin bilimi eğlenceli bir şekilde keşfetmelerine olanak sağlar. Konya Bilim Merkezi, eğitsel faaliyetler, araştırma ve bilimsel belgeler sunmakta, aynı zamanda çeşitli sanatsal etkinlikler ve sergiler düzenlemektedir.

Konya Atatürk Evi Müzesi

Konya Atatürk Evi Müzesi, Atatürk’ün Konya’da kaldığı evi ve buradaki eşyaları sergilemektedir. 1928 yılında Konyalıların Atatürk’e saygı ve şükranlarını göstermek amacıyla Atatürk adına tescil edilmiş ve tapusuna ‘’Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal Paşa'ya Konyalıların hediyesidir’’ ifadesi eklenmiştir.

Müzede, Atatürk’ün hayatına ve Kurtuluş Savaşı’na dair birçok önemli belgeyi sergilemektedir. Müzede bulunan panolarda Atatürk’ün Konya’ya gelişlerini, bu evde tuttuğu notlarını, fotoğraflarını ve gazete kupürleri sergilenmektedir. Vitrinlerde ise Atatürk’e ait elbiseler ve eşyalar sergilenmedir. Konya Atatürk Evi Müzesi, yıl boyunca birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi

İstiklal Harbi Şehitler Abidesi, Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı dönemde Konya’nın köy hayatını, Anadolu’daki yaşantıyı ve fedakarlıkları hatırlatmak amacıyla minyatür, maket ve figürlerle birlikte anlatan önemli bir eserdir. İstiklal Harbi Şehitler Abidesi Mevlâna Müzesi ve Mevlâna Kültür Merkezinin yanı başında inşa edilmiştir.

Müzede savaşların ve zaferlerin önemine dikkat çekmek için Kurtuluş Savaşı başta olmak üzere Kore Savaşı, Kıbrıs Barış Harekâtı gibi bazı savaşlara yer verilmiştir. Aynı zamanda, Konya’dan cepheye gitmiş ve şehit olan askerlerin isimleri de maketlerin, minyatürlerin üzerinde yer almaktadır.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, Türkiye’nin ilk kelebek bahçesi olup, Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanına sahiptir. Kelebek Uçuş Alanı ve Böcek Müzesi olarak iki ana bölümden oluşur. Tropikal Kelebek Bahçesi, çocuklara, yetişkinlere doğa ve hayvan sevgisini aşılamak amacıyla inşa edilmiştir.

Günlük hayatınızda göremeyeceğiniz farklı türde kelebek ve böceklere ev sahipliği yapmaktadır. Tropikal Kelebek Bahçesinde tüm kelebeklere elverişli yaşam ortamı sağlanmaktadır. Aynı zamanda, bahçenin diğer bölümlerinde 195 farklı türde çeşitli bitkiler bulunmaktadır.

Aziziye Camii

Aziziye Camii, Osmanlı İmparatorluğunun son döneminde inşa edilmiş, bu sebeple camide Avrupa etkisi bulunmaktadır. Aziziye Camii Türk Barok usulünde yapılan mimari tarz ile inşa edilmiştir. Tamamen keşke taşlardan yararlanılmış, yüksek bir binadır. Süslemeleri ile ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur.

Şeyh Ahmet tarafından yaptırılan camii yanınca, 1867 yılında Sultan Abdülaziz’in annesi tarafından tekrar yaptırılmıştır.

Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü, Türkiye’nin Van Gölü ve Tuz Gölünden sonra en büyük üçüncü büyük gölüdür. Konya’nın ise en büyük gölüdür. Tatlı su gölü olup, kaynağının büyük çoğunluğu yer altı sularını oluşturmaktadır. Beyşehir Gölü, doğal yönünün dışında tarihi ve kültürel bir anıt olarak da bilinmektedir. Gölde ortalama olarak 33 tane irili ufaklı ada bulunur. Bu adalarda birçok tarihi kalıntı bulunmuştur. Ayrıca gölde, balıkçılık yapılmakta, bisiklet ve yürüyüş için uygun bölgeler bulunmaktadır. Beyşehir Gölü, her yıl birçok turist tarafından ziyaret edilir.

Tuz Gölü Tesisleri

Tuz Gölü, Konya, Aksaray ve Ankara illerinin sınırları içerisinde yer alan Türkiye’nin ikinci büyük gölüdür. Dışarıya dökülen bir ağzı olmadığı için kapalı havza olarak nitelendirilmektedir. Tuz Gölü aynı zamanda 1. Derece doğal sit alanı olarak tescillenmiştir. Türkiye’nin tuz ihtiyaçlarının büyük bir oranı bu gölden karşılanmaktadır. Tuz Gölü Tesislerinin hemen yanından Tuz Gölü kıyısına çıkılabilmektedir.

Çatalhöyük Antik Kenti

En eski yerleşim yeri olarak bilinen Konya Çatalhöyük Antik Kenti, 1958 yılında keşfedilmiş, 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiştir. Çeşitli aralıklarla yapılan bilimsel kazılar, ilk ev mimarisi, ilk manzara resmi gibi özgün eserlere ışık tutmaktadır. Kent medeniyetin ve insanlık tarihinin temellerini yansıtmaktadır.

Çatalhöyük’te 18 yapı bulunmuştur. Bu yapıda kullanılan malzemeler kerpiç, ağaç ve kamıştır. Evler tek katlı olup, evlerin girişi damdaki bir delikten sağlanmaktadır. Çatalhöyük aynı coğrafya üzerinde 2000 yıldan fazla bir süredir varlığı sürdüren köylerden kentsel hayata geçişin bir kanıtıdır. Bu antik kentin kültürel mirasının korunması, Arkeoloji Enstitüsü tarafından denetlenmektedir.